Iustitia

Hučín

Hučín bude očištěn, rozhodl Nejvyšší soud                                Hospodářské noviny                    25. 5. 2005


Jen jedno soudní líčení zbývá, aby byl bývalý agent Bezpečnostní a informační služby Vladimír Hučín zbaven všech trestů, které dostal v 80. letech za útoky proti komunistickému státu.
Nejvyšší soud v Brně včera nepřímo rozhodl, že se Hučín musí dočkat rehabilitace: jeho činy staré více než 20 let nejsou podle soudu kriminální, ale byly legálními útoky proti totalitě.
Hučína navíc jiný soud před měsícem zprostil obžaloby ze šesti trestných činů, které měl jako příslušník BIS spáchat v 90. letech. Kvůli nim strávil rok ve vazbě.


Případ jde zpět do Ostravy
Hučín byl za komunismu odsouzen několikrát. Například za to, že urážel příslušníky Lidových milicí, nebo za šíření protikomunistických letáků. A v roce 1993 ho za to Krajský soud v Ostravě částečně rehabilitoval.
Ale Hučín také sestrojil střelu, jejíž pomocí chtěl v Přerově poškodit sochu Klementa Gottwalda. A navíc nastražil nálož k domu agenta tajné Státní bezpečnosti a sovětské KGB, který Hučínovi již dříve "pomohl" do vězení.
Jenže krajský soud tehdy tyto útoky neuznal jako odpor proti komunismu a nechal Hučínovi i po rehabilitaci takzvaný "zbytkový trest". 
Podle včerejšího verdiktu Nejvyššího soudu se ale případ vrátí zpět do Ostravy. A zdejší soud už nesmí rozhodnout v Hučínův neprospěch. "Nezbývá mu, než pana Hučína rehabilitovat," řekl obhájce Stanislav Devátý. 
"To příští stání v Ostravě si vychutnám. Už jen proto, že tam sedí stále stejní lidé," prohlásil Hučín.
Nejvyšší soud již dříve Hučína odmítl očistit. Ovšem v březnu Ústavní soud rozhodl, že Hučínův odpor proti režimu byl správný. Odvolal se přitom na zákon o protiprávnosti komunistického režimu. "Chtěl bojovat se zločinem a bránit se mu," řekl o Hučínovi ústavní soudce Jiří Nykodým.


Uvažuje o návratu k BIS
Hučín zřejmě vyhraje i ve druhé, známější kauze. Před čtyřmi lety ho policejní komando zatklo kvůli podezření, že v Přerově pomáhal odpálit několik náloží.
To se sice nepotvrdilo, byl ale obviněn, že u sebe přechovával tajné dokumenty, měl doma načerno zbraň a že šířil poplašné zprávy - tím že upozorňoval na sílící vliv komunistů na Moravě. Od BIS byl vzápětí propuštěn.
Soudy se tímto případem mnohokrát zabývaly, teprve v dubnu Krajský soud v Olomouci rozhodl, že je Hučín nevinný.
Hučín je přesvědčen, že za vším stály tajné služby společně s politickými špičkami. "Zachránil jsem po listopadu 1989 spoustu dokumentů, a tudíž asi věděl příliš mnoho. Navíc jsem jako první vystoupil s tím, že bezpečnostní prověrky jsou podvod," dodal Hučín.
Dnes je nezaměstnaný a žije z peněz za přednášky, pomáhají mu také přátelé. Uvažuje rovněž o návratu do BIS, ovšem jen pokud ve volbách nevyhraje ČSSD.
"Asi se také budu soudit o odškodné. Výši ale zatím moji právníci nestanovili," dodal.


Hučína čeká plná rehabilitace                    Lidové noviny                                    25. 5. 2006


Muž, který se zbraní v ruce škodil komunistickému režimu, včera uspěl u Nejvyššího soudu


PRAHA Protikomunistický bojovník Vladimír Hučín má po včerejším verdiktu Nejvyššího soudu velkou šanci na úplnou rehabilitaci. 
"Už nemůžu prohrát," komentoval verdikt Hučín. Totalitní režim ho za ozbrojený odboj několikrát uvěznil. Soudy ho sice v 90. letech rehabilitovaly, ale jen částečně. Odmítly ho očistit z činů, které považovaly za kriminální, a ne politické. 
Nejvyšší soud včera tyto neúplné rehabilitační verdikty zrušil a případ vrátil ostravskému krajskému soudu. Tamní soud přitom nemá v zásadě jinou volbu než Hučínovi zcela vyhovět. To znamená očistit ho i z nedovoleného ozbrojování nebo přípravy výbuchu, který před více než dvaceti lety rozmetal dveře Antonína Mikeše, agenta státní bezpečnosti i sovětské KGB.


Soud: Ozbrojený odpor proti komunismu byl oprávněný


Potíže s režimem měl Hučín hned od mládí, kdy nesměl z politických důvodů studovat. K aktivnímu odporu ho podle jeho slov přiměl incident z roku 1971. Devatenáctiletého Hučína tehdy v přerovské hospodě Komuna kvůli jeho dlouhým vlasům zbili opilí milicionáři a na závěr mu dokonce strčili hlavu do záchodu. Všem to prošlo, Hučín ale dostal trest za rušení schůze. 
Hned poté začal Hučín shromažďovat zbraně. Jednou z jeho prvních akcí bylo rozehnání lampionového průvodu k výročí Velké říjnové socialistické revoluce slzným plynem. Hučín kromě toho výbuchy ničil komunistické nástěnky a roznášel protirežimní letáky. 
V říjnu 1976 byl poprvé zatčen a dostal devítiměsíční trest. Po propuštění mu došlo, že ho udal agent StB a KGB Mikeš. Hučín mu proto náloží odpálil jeho domovní dveře. 
"Myslím, že můj postup byl adekvátní. Z dnešního pohledu byla akce mimořádně úspěšná... Kdybych věděl, že Mikeš pracuje také pro Sovětský svaz, byl by útok razantnější," řekl včera Hučín ČTK. 
Jako dekonspirovaného agenta se pak StB Mikeše zbavila, ale Hučín dopadl podstatně hůř. V roce 1984 byl totiž znovu zatčen. Celkem byl za minulého režimu odsouzen na více než tři roky za mříže. O rehabilitaci se Hučín snaží od roku 1993. Okresní, krajský a poprvé i Nejvyšší soud mu ale vyhověly jen částečně. Zlom přinesl až březnový verdikt Ústavního soudu. 
"Činy, pro které byl Hučín odsouzen a nebyl rehabilitován, lze považovat za souvisící s jeho odporem proti komunistickému režimu," řekl tehdy ústavní soudce Jiří Nikodým. De facto tím potvrdil, že ozbrojený odpor proti komunistické zvůli mohl být oprávněný. 
V roce 1991 Hučín nastoupil do Bezpečnostní informační služby (BIS). Jeho problémy s policií tím ale neskončily. V roce 2001 putoval na rok do vazby kvůli sérii záhadných výbuchů v Přerově. Loni v listopadu ho soud z tohoto obvinění zcela očistil.


Hučín by měl být plně rehabilitován                       Česká televize - Události                                   22. 3. 2006


Moderátor (Michal Fila): 
Ústavní soud otevřel cestu k plné rehabilitaci bývalého disidenta Vladimíra Hučína. Ta se podle něj musí týkat i trestu za nelegální opatřování zbraní a podíl na útoku na údajného agenta StB. I toto jednání totiž podle soudu souviselo s Hučínovými protikomunistickými aktivitami a proto se na ně vztahují rehabilitační zákony. Je to vůbec poprvé, co soud umožnil rehabilitaci ozbrojeného odboje z doby před listopadem 1989.


Neskrývaná radost a potlesk. Tak přijali verdikt Ústavního soudu příznivci Vladimíra Hučína. České soudy dosud zrušily jen Hučínovo odsouzení za pobuřování a hanobení státu světové socialistické soustavy. Úplně očistit bývalého disidenta potrestaného v roce 1984 i za krádež lovecké pušky a výbuch v domě údajného agenta StB ale odmítali.


Vladimír Hučín: 
Státní bezpečnost, jednotky lidových milicí postupovali s obrovskou brutalitou a já pokud jsem jim chtěl tedy aspoň přeložit stéblo trávy přes jejich záměry, tak jsem prostě musel se nějakým způsobem vyzbrojovat.


Jiří Nykodým, soudce Ústavního soudu ČR: 
On se vlastně nějakým způsobem vypořádával s někým, kdo byl, řekl bych, bojoval na straně toho režimu.
Ústavní soud zdůraznil, že Hučínovo jednání nikdy neohrozilo životy lidí. Soudcům obecních soudů potom vzkázal, restituční zákony musíte příště vykládat tak, aby jste očistili co nejvíc lidí pronásledovaných za komunistického režimu.


Stanislav Devátý, advokát Vladimíra Hučína: 
To je celkem precedentní rozhodnutí.


Soud totiž vůbec poprvé umožnil rehabilitaci člověka odsouzeného za ozbrojený odboj proti komunistickému režimu a takových lidí je podle historika Pavla Žáčka víc.


Telefonuje Pavel Žáček, historik, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR: 
Zejména tedy z těch let padesátých se domnívám, že by zde mohli být osoby, jejichž jméno by prostě mělo být očištěno.


Vladimír Hučín dnes zopakoval, že jeho vzorem byli vždy bratři Mašínové, Jejich útěk do západního Berlína, při kterém zemřelo několik lidí, dodnes vyvolává spory.


Ozbrojený boj proti komunismu byl možný                      Mladá fronta dnes                                     23. 3. 2006


Ústavní soud otevřel Vladimíru Hučínovi cestu k rehabilitaci. Jeho vyzbrojování souviselo s bojem proti komunismu
Brno - Ústavní soud včera oznámil, že i "zbrojení" může být legitimní forma protikomunistického boje. Jde o důležité rozhodnutí, které takto veřejně zaznělo včera vůbec poprvé. 
Stalo se tak při posuzování případu Vladimíra Hučína, který tak má šanci na úplnou rehabilitaci. Včetně toho, aby mu česká justice smazala všechny tresty, které dostal za komunistické éry. 
Dosud mu totiž byly smazány jen některé, trest za to, že si nedovoleně opatřoval a schraňoval zbraně, mu zůstal. "Činy, pro které byl Hučín odsouzen a nebyl rehabilitován, lze považovat za souvisící s jeho odporem proti komunistickému režimu," řekl soudce zpravodaj Jiří Nikodým. Hučín byl v osmdesátých letech odsouzen za to, že měl pistoli, pušku a výbušninu. Puškou chtěl odstřelit sochu Klementa Gottwalda a výbuchem upozornit na agenta StB a také ho postrašit. "S pistolemi jsme chodili ničit komunistické nástěnky. Nikdy jsem nedopustil, aby byly zbraněmi ohroženy životy a zdraví osob," řekl Hučín, který měl z verdiktu evidentně velkou radost. 
"Ústavní soud jasně řekl, že pokud si někdo opatřoval zbraně na obranu proti Lidovým milicím jako můj klient, bylo to legitimní. Toto rozhodnutí je precedentní," prohlásil Hučínův advokát Stanislav Devátý. Soudy od roku 1990 až dosud rozhodovaly tak, že oddělovaly dvě části Hučínova boje proti komunismu. Když Hučín komunismus či jeho představitele slovně napadal a kritizoval nebo proti němu bojoval letáky, soudy to považovaly za oprávněný postup a všechna odsouzení z komunistické éry zrušily. Jenže Hučín byl odsouzen například i za takzvané nedovolené ozbrojování. Co s tím? Až dosud zastávala česká justice názor, že odsouzení za tento trestný čin bylo oprávněné. 
Ačkoli Hučín bojuje za rehabilitaci už patnáct let, teprve nyní mu svitla šance na úplný úspěch. "Když chtěl někdo proti komunismu použít verbální odpor, stačila mu ústa, ale kdo chtěl ozbrojený odpor, musel si opatřit zbraně," řekl Hučín. 
Přihlásil se současně k tomu, že mu vzorem byl postup bratří Mašínů, kteří se komunismu postavili se zbraní v ruce, a to i za cenu prolité krve. Mašínové se probili na Západ přes železnou oponu a veřejnost je stále hodnotí rozporuplně. "Toto rozhodnutí je průlomem v tom smyslu, že už normalizaci nepovažuje za jiné období než padesátá léta. Může mít velký význam pro další soudní rozhodování," řekl historik Pavel Žáček. "Padesátá léta byla samozřejmě vyhrocenější, ale podstata toho režimu byla pořád stejná," dodal. 
Verdikt dává šanci i dalším, kteří marně žádají o rehabilitaci. 
Hučín je stále souzen i za údajnou trestnou činnost v devadesátých letech, například za zveličování nebezpečí levicového extremismu. U okresního soudu však vyhrál a obžaloby byl u první instance zproštěn.


***


"Nikdy jsem nedopustil, aby byly zbraní ohroženy životy a zdraví osob."


Politické vykřičníky za Hučínem                                   Lidové noviny                                     29. 11. 2005
Politici, novináři i kriminalisté, kteří Vladimíra Hučína předem odsoudili, by se mu měli omluvit


Přerovský soud minulý týden očistil Vladimíra Hučína, bojovníka proti totalitnímu režimu a pozdějšího důstojníka BIS od všech šesti obvinění z doby činnosti v tajné službě. Ve veřejnosti to vyvolalo zhruba tři typy reakcí. 
Velkou radost měli pochopitelně všichni Hučínovi přátelé přesvědčení o jeho nevině. Několik let manifestovali při každém líčení před soudní budovou, nechávali se vyvádět a všemožně protestovali při každém stání s vyloučením veřejnosti.


Málo informovaná a spíše netečná veřejnost musela mít nutně dojem, že se několik let zbytečně mrhaly státní prostředky ve velmi špatně šetřené kauze v době, kdy justice a policie často selhávají v boji s opravdovými zločinci, a byla potěšena tím, že to skončí.


Nu a pak jsou zde lidé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Vladimír Hučín páchal za totality činy teroristického charakteru a pak jako důstojník BIS porušoval zákony. K nim se přidal i bývalý disident Petr Uhl, který své názory podrobně rozvedl v článku Politické otazníky nad Hučínem v Právu 25. listopadu. Člověk, který za totality strávil devět let ve vězení, přesvědčivý bojovník ušlechtilých kauz, vyjadřuje v článku pochyby o rozsudku a návrh obžaloby se mu zdá nepřípustně nízký. Jako bychom četli Nové Bruntálsko pana Zifčáka!


Čistě kriminální trestné činy?


Petr Uhl se domnívá, že nevíme, proč soud důvody státní zástupkyně vlastně neuznal. Zřejmě si nepřečetl dost pozorně vyjádření soudce Jelínka, že ve většině bodů obžaloba nepředložila takové důkazy, aby Hučína mohl potrestat. A soudce Jelínek k tomu dodal: "Proti sobě stojí výpověď svědka a obžalovaného, další důkazy neexistují. V takové situaci musíme rozhodnout ve prospěch obžalovaného." Skoro by se chtělo vděčně povzdechnout, že se v té naší justici za posledních šestnáct let přece jen něco změnilo. Ale trvalo to! 
Petr Uhl píše, že Hučín byl v minulosti stíhán "za čistě kriminální trestné činy". Chtěl bych se ho zeptat: v jaké minulosti a za jaké trestné činy? Mohl by to upřesnit? Jak je možné, že odpůrce totality Petr Uhl zde používá slovník Husákových pseudosoudců? Ti přece neuznávali pojem "politický přestupek", podle nich byl každý odboj proti režimu, tedy i Uhlův a Hučínův, kriminální. Jak je možné, že se sešel s nimi na stejné platformě, že vidí Hučínovy činy jejich očima?


Petr Uhl se zřejmě nikdy nesmířil s tím, že Vladimír Hučín bojoval proti totalitě jinak než Charta 77. Nikdy si nepoložil otázku o tom, co mohl mladý dělník v Přerově vědět za hluboké totality o Václavu Havlovi a Chartě 77. Nevěděl o ní nic, stejně jako naprostá většina jeho spoluobčanů. Byl ponížen a pošpiněn a bránil se, jak uměl. Místo podepisování petic vyhazoval do vzduchu nástěnky a vypouštěl balonky s textem proti režimu. 
Dnes ho podporují přátelé, ale také demagog Cibulka. Vyznává názory, které nesdílím. Ale zároveň má v mnohém pravdu. Což se denně nepřesvědčujeme o tom, že bývalí konfidenti a bývalí důstojníci StB se vtírají do státního aparátu, o tom, jak soudci s máslem na hlavě a nedostatkem občanské odvahy netrestají mučitele politických vězňů z padesátých let? Paní soudkyně Richterová "řešila" Hučína za totality i po listopadu. Okázalou akci proti Hučínovi vedl přerovský policejní ředitel Jiří Zlámal, předlistopadový předseda stranické organizace.


Válka policajtů


Nemohu se zbavit dojmu, že Petr Uhl patřil k lidem, kteří Hučína odsoudili už dávno před procesem. Jako Stanislav Gross, který v lednu 2002 divákům nováckého Kotle sliboval demonstraci zločinů, jichž se měl Hučín údajně dopustit. Za takové evidentní porušení zásad presumpce neviny podávají v demokraciích ministři vnitra demise. zástupce severomoravského policejního ředitele, puncovaný kriminalista Jiří Pščolka odsoudil Hučína už dávno před procesem v Mladé frontě Dnes za to, že organizoval výbuchy v Přerově. 
Naleznou nyní tito lidé dost odvahy k tomu, aby se Hučínovi omluvili? Neměli by se kriticky přiznat k omylu? Neměla by bývalá státní zástupkyně Lenka Šmídová zapochybovat o tom, že bylo správné držet Hučína celé dlouhé měsíce ve vyšetřovací vazbě a posílat na něj psychiatry?


Najde někdy Petr Uhl dost odvahy k tomu, aby se vyvlekl z propletence "války policajtů", kterou na okraji této kauzy vede proti Hučínovi už léta ředitel olomoucké BIS Jan Princ?


Soud zcela očistil Hučína, lovce komunistů                              Mladá fronta Dnes             25. 11. 2005


Bývalý důstojník BIS byl obžalován z šesti trestných činů. Soud rozhodl, že se nedopustil žádného. Lovce komunistů a bývalého důstojníka civilní kontrarozvědky (BIS) Vladimíra Hučína po letech soudních tahanic, vyšetřování a životu na sociálních dávkách čekají lepší časy. Přerovský soud ho včera očistil od všech šesti obvinění z doby činnosti v tajné službě. Rozsudek však zatím není definitivní, státní zástupkyně rozhodne, zda se odvolá. Hučínův případ vzbudil velký ohlas: pro řadu lidí se stal symbolem boje proti komunistům a jedním z největších skandálů tajné služby poslední doby. Zpravodajec přišel o zaměstnání, rok strávil ve vazbě a přes čtyři roky je bez práce. Proces, který byl zpočátku kvůli informacím z prostředí tajných služeb neveřejný, provázely protesty, demonstrace, petice, a dokonce rvačka přímo v budově soudu.


"Pro mě je to samozřejmě satisfakce. Stal jsem se totiž nepohodlným pro ty, kteří se obávali, že bude prozrazena jejich komunistická minulost a neprojdou přes bezpečnostní prověrky," prohlásil Hučín, který nyní žádá, aby mu úřady vrátily dvě malorážky zabavené při domovní prohlídce.


Hučín byl obžalován z toho, že zveličoval levicové nebezpečí, neposlechl rozkaz, když nadřízeným nedal své zdroje, neoprávněně shromažďoval výbušniny, náboje, tajné dokumenty civilní kontrarozvědky a osobní data. Nyní bude žádat odškodnění za rok, který strávil ve vazbě. "S obhájci podnikneme příslušné kroky," řekl. 
Policie původně Hučína spojovala s několika výbuchy, které se staly v Přerově, a označila ho za člověka, který zneužil tajnou službu ke svým cílům. Soud to neprokázal. Hučín tak unikl tříletému trestu vězení, který pro něj požadovala přerovská státní zástupkyně Jana Staňková.


Soudce Michal Jelínek rozhodl, že ve většině bodů obžaloba nepředložila takové důkazy, aby Hučína mohl potrestat. "Proti sobě stojí výpověď svědka a obžalovaného, další důkazy neexistují. V takové situaci musíme rozhodnout ve prospěch obžalovaného," řekl soudce, když mluvil například o tom, že Hučín zveličoval levicové nebezpečí nebo měl doma třaskaviny. Obhajobě se také podařilo zpochybnit věrohodnost některých svědků. 
Hučínovi advokáti, bývalý šéf BIS Stanislav Devátý a Milan Hulík, naznačovali, že proces vznikl na politickou objednávku. To soudce odmítl. "Pokud se někteří politici v případu angažovali, nikdo z nich neovlivňoval rozhodnutí soudu," řekl soudce Jelínek.


BIS uvedla, že verdikt respektuje. Na nejbližší dobu už má lovec komunistů plány: chce si odpočinout a věnovat se publikační činnosti. "Mám několik nabídek," řekl.


Hučín o své cestě nepochybuje                                                   Mladá fronta Dnes             25. 11. 2005


Pro policii je to zločinec, pro komunisty terorista. Pro mnoho ostatních hrdina


Ten proces se táhl přesně třináct set osmdesát jeden den. Když připočteme dobu totality, strávil ve vazbě nebo ve vězení dvaapadesát měsíců. Vladimír Hučín.


Tento třiapadesátiletý Přerovan byl dělníkem v továrně, disidentem, členem občanských komisí, důstojníkem tajné služby a nyní je nezaměstnaný. Pro jedny je čestný a pravdivý člověk, symbol boje proti komunismu, pro policii pachatelem výbuchů v Přerově a člověk, který zneužil své místo v kontrarozvědce. Pro komunisty je ovšem teroristou a zločincem.


U přerovského soudu včera Hučín ve vleklém procesu vyhrál. Je nevinen. "Chtěl bych poděkovat všem, kteří mě podporují," řekl v obsáhlé závěrečné řeči před soudem.


Hlavu neskloním, postavím se režimu


V roce 1971 si devatenáctiletý Hučín šel do přerovské restaurace pro kofolu. Komunisté a milicionáři, kteří zde oslavovali, mu kvůli jeho dlouhým vlasům strčili hlavu do záchodu. Soud však potrestal jeho, prý narušil schůzi. "Tehdy jsem si uvědomil, že buď skloním hlavu, nebo se režimu postavím." 
Hučín začal výbušninami ničit komunistické nástěnky a brzy šel do vězení za nedovolené ozbrojování. Pak připravil výbuch u domu agenta StB a KGB. Vyfasoval další kriminál. Celou dobu na sobě tvrdě pracoval. Na zahradě si postavil posilovnu a začal budovat archiv. Krátce po revoluci přepadl se zbraní auto s dokumenty, které chtěli komunisté zničit, a zachránil je. K materiálům se také dostal, když byl v občanských komisích. Nastoupil k tajné službě, kde dostal na starost levicové extremisty, a začal usilovat o zrušení komunistických rozsudků. 
Pak přišla podivná série přerovských výbuchů. V odpadkovém koši u soudu, kde měl Hučín rehabilitační procesy, vybuchla v červnu roku 1998 trhavina. O rok později, v den výročí únorového puče, explodovala další výbušnina před přerovským muzeem, kde byla zrovna výstava o protikomunistickém odboji. Ve stejném roce v prosinci, přesně šestnáct let poté, co Hučín zorganizoval explozi u domku agenta StB, vybuchlo okno pobočky Konfederace politických vězňů. V okolí výbuchů byly výstřižky z levicových novin zaměřené proti rehabilitacím disidentů. Poslední exploze zničila v únoru před čtyřmi roky výlohu tabáku naproti policii. Trafika prodávala ultralevicový týdeník Nové Bruntálsko, který útočil na Hučína a BIS. Tehdy začala policie Hučína podezřívat. I když krátce působil v týmu, který výbuchy vyšetřoval, policie ho nakonec zatkla a veřejně oznámila, že ho s přerovskými explozemi spojuje. Organizoval je prý proto, aby za ně svalil vinu na levicové extremisty. 
Chyběly důkazy, a tak soud Hučína ve všech bodech obžaloby včera osvobodil.


Kdo je Vladimír Hučín?


Díky rehabilitačním procesům, výbuchům a vyšetřování se Vladimír Hučín stal nejviditelnějším příslušníkem tajné služby. To mu vyčetl šéf parlamentní komise pro kontrolu BIS Jan Klas: "Proti Hučínovi jako člověku nic nemám, ale příslušník zpravodajské služby, která pracuje v režimu utajení, by neměl veřejně vystupovat." 
Daleko tvrdší byl zástupce šéfa severomoravské policie Jiří Pščolka, který vedl vyšetřování. "Myslím, že hlavním motivem jeho chování nebyl boj proti komunismu, ale touha po slávě. Důsledkem toho bylo, že lhal BIS a také Konfederaci politických vězňů."


Naopak Jan Křižan, který o Hučínovi píše scénář pro celovečerní film, má jiný názor. "Otevřel mi chlap s úžasně čistýma očima, podal mi pevnou a poctivou ruku a pozval mě dál. I jeho řeč byla poctivá. Tak jsem se s ním spřátelil," popsal své první setkání s Hučínem. Také Zdena Mašínová, sestra mužů, kteří se v padesátých letech probili na Západ, na Hučína nedá dopustit: "Jsem přesvědčena, že je čestný a poctivý. Neustoupil ze svých zásad ani o píď."


Papoušek na mě počká


Hučín byl tvrdý soupeř za totality a je i dnes. "Rozhodl jsem se chovat papouška. Může se dožít až sta let, takže počká, i když mě zavřou nadlouho," řekl před nedávnem, protože počítal se vším. Dokonce si ochočil sojku, která jej jako správný strážce lesa varuje před estebáky a komunisty. Proces však ukázal i temnější stránky. 
"Na konci devadesátých let se proti panu Hučínovi spustila očerňující kampaň. Vedení tajné služby dostávalo anonymní dopisy. Ukázalo se, že je psala vysoce postavená osoba z olomoucké pobočky BIS," řekl u soudu Hučínův advokát a bývalý šéf BIS Stanislav Devátý. I soudce Michal Jelínek poznamenal: "Hovořit o tom, že levicové nebezpečí je poplašnou zprávou, je nepřípadné. Vždyť i výroční zpráva BIS mluví o sílícím levicovém extremismu." 
Hučín o své cestě nepochybuje: "Nemusel jsem se angažovat a dnes jsem mohl sedět v BIS, užívat si služebního auta a tvářit se, že je všechno v pořádku. Budil bych se ale hrůzou, protože by mě chodili strašit političtí vězni."


V kauze Hučín svědčili policisté i soudkyně                             Zlínské noviny                    20. 09. 2005


Výpovědí zástupce ředitele severomoravské policejní správy Jiřího Pščolky včera začal u přerovského soudu znovu čtyřdenní maraton soudního líčení s bývalým kapitánem BIS Vladimírem Hučínem obžalovaným ze šesti trestných činů. V síni často padala ostrá slova a místy panovala vypjatá atmosféra. Kromě policisty stanul před soudem i jeden z příslušníků StB, soudkyně či olomoucký právník, jejichž osobní údaje našla policie u Hučína při domovní prohlídce. Obhajoba navrhuje, aby soud předvolal v roli svědka i ministra vnitra Františka Bublana. Senát o tomto návrhu ještě nerozhodoval. Líčení přihlížely dvě desítky příznivců i šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas. Pščolka v soudní místnosti uvedl, že policie Hučína několik měsíců monitorovala v souvislosti s podezřením z podněcování levicového extremismu. Do Přerova poté policisté přestěhovali veškerou dokumentační techniku kvůli případu přerovských výbuchů. Pachatele však přesto nedopadli. " Podle nás měl Hučín ještě dobré kontakty na některé přerovské policisty. Pachatel musel vědět, kde ty kamery máme," uvedl Pščolka. Řekl, že při domovní prohlídce u Hučína poté policisté našli plán vyšetřování výbuchů, který tehdy vytvořil Pščolka." Kódy s jednotlivými jmény byly rozšifrované. Je to velmi závažná věc," uvedl policista. Dodal, že má za to, že s přerovskými výbuchy má Hučín jistou spojitost. Hučín během své obhajoby uvedl, že hlavním důvodem zdiskreditování jeho osoby ze strany policejních špiček byla jejich obava z bezpečnostních prověrek. Na údajnou komunistickou minulost některých z nich totiž Hučín již léta poukazuje. Pščolka je jedním z pěti mužů, kteří jsou již delší dobu označeni na přerovské nástěnce Klubu angažovaných nestraníků za pomahače komunistického režimu. " Hlavním důvodem bylo využít jakýchkoliv okolností odstranit Hučína z BIS. Dostával jsem se totiž k materiálům na soukmenovce pana svědka. Já jako bojovník proti komunismu musím dokazovat něco proti bývalém esenbákovi," uvedl Hučín. Po celé dopoledne soudnímu líčení přihlížel také předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas." Kauza je zajímavá svým politickým podtextem a pro mne osobně také proto, že pan Hučín byl příslušníkem BIS a já jsem poslanec, který sedí v komisi, jež činnost BIS kontroluje," řekl Klas. Případem se hodlá přerovský soudce Michal Jelínek zabývat do čtvrtka. Obhajoba navrhuje kromě jiných svědků předvolat před soud také Bublana. " Odvolával tehdy jako pracovník BIS pana Hučína z týmu Výbuch. Tvrdíme, že vše bylo zkonstruované proti panu Hučínovi," řekl obhájce Stanislav Devátý. V procesu, který trvá již tři roky, viní obžaloba bývalého zpravodajce z šesti trestných činů. Hučín prý v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny. Hučín obvinění popírá.


Soud: Hučín není podvodník                                                      Mladá fronta Dnes           15. 9. 2005


Spor o nemocenské dávky ve výši sedmi a půl tisíce korun se vlekl celé čtyři roky


Olomouc - Celé čtyři roky se vleklo trestní stíhání bývalého důstojníka tajné služby BIS Vladimíra Hučína za to, že v době, kdy byl ve vazbě, získal podvodem nemocenské dávky. Případ řešily dva soudy a padly čtyři rozsudky. Přitom šlo o pouhých sedm a půl tisíce korun. Olomoucký krajský soud včera Hučína definitivně osvobodil. 
"Potřebovali si na mě něco vymyslet a udělat ze mě kriminálníka. Nyní se ukázalo, jaké zrůdné hry dokáže státní zastupitelství rozehrát," řekl Hučín, který peníze již vrátil. 
Hučín byl po propuštění z BIS na jaře roku 2001 na neschopence. Zatkla ho policie a skončil ve vazbě. "Při vstupní prohlídce byla neschopenka ukončena a on to věděl," argumentoval státní zástupce Lev Novák. Hučínův advokát Stanislav Devátý namítl, že vězeňský lékař udělal chyby. "Měl poslat zprávu o ukončení neschopnosti zaměstnavateli, což neudělal. Můj klient byl tehdy v nejostřejší vazbě a obviňovat ho, že osnoval nějaký podvod s nemocenskou, je absurdní," tvrdí obhájce. 
Soud mu dal za pravdu. "Mohl se o nemocenskou více zajímat, mohl se informovat, jak to skutečně je, ale tady jde o podvod. Za situace, kdy byl ve vazbě, je to nepravděpodobné," řekl předseda senátu krajského soudu Jaroslav Hudeček. Například lístky na peníze totiž Hučínovi na celu nosili dozorci. 
Odvolací proces včera v Olomouci sledovala asi dvacítka Hučínových příznivců. "Přijel jsem se podívat, protože mám podobný případ. Komunisté mě okradli a já se marně devět let soudím. Hučínovi držím palce a nepochybuji, že má pravdu," řekl politický vězeň Jiří Moškoř z Frýdku-Místku. 
Hučín kromě toho čelí obžalobě z dalších šesti trestných činů. Je podezřelý, že měl doma zbraně a výbušniny, tajné materiály a že strašil levicovým extremismem. Sám tvrdí, že jde o komplot bývalých komunistů, kteří zůstali ve státní zprávě. Proces v této věci pokračuje příští týden.


Soud zprostil Hučína obžaloby za zneužití dávek v nemoci                       Olomoucký den          15. 9. 2005


Olomouc Olomoucký krajský soud včera definitivně zprostil obžaloby bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína podezřelého za neoprávněné získání peněz z nemocenských dávek. Společně s Hučínem soud osvobodil také jeho praktického lékaře Jana Chmelaře, který podle obžaloby Hučínovi potvrzení o nemocenské vystavoval. V případu oba muže již v dubnu zprostil obžaloby přerovský okresní soud s tím, že jejich jednání nelze klasifikovat jako trestný čin. Proti rozsudku se však odvolala státní zástupkyně. Krajští soudci její odvolání však zamítli. Obžaloba vinila Hučína z toho, že od BIS v roce 2001 neoprávněně získal 7600 korun na nemocenských dávkách. Nemocenskou si prý nechal prodlužovat v době, kdy byl již ve vazbě. Bývalý zpravodajec spolu s praktickým lékařem Janem Chmelařem čelili také podezření z toho, že se dopustili pokusu o tento trestný čin, když se od BIS snažili vylákat dalších více než 23 tisíc korun. Peníze však nakonec nebyly vyplaceny


Přerovský soud navrhl zrušení části zákona   Olomoucký den 18. 11. 2002


Přerov/ Praha Návrh na zrušení jednoho článku zákona o utajovaných skutečnostech kvůli jeho rozporu s Ústavou zaslali před časem k posouzení Ústavnímu soudu přerovští soudci. K olizi trestního řádu s Úmluvou o lidských právech vyneslo v praxi soudnictví jako první na světlo projednávání kauzy sedmi obvinění bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. P odle novely zákona musejí mít totiž všichni obhájci, kteří přijdou do styku s utajovanými skutečnostmi, bezpečnostní prověrku. T o ale odporuje právu o b ž a l ovaného zvolit si svobodně svého obhájce. A by mohl soud s exagentem pokračovat a situace se neopakovala i v jiných kauzách, musí precedenční spor vyřešit Ústavní soud. " Zaslali jsme spis s návrhem na zrušení jednoho odstavce zákona o utajovaných skutečnostech Ústavnímu soudu a nyní čekáme na vyjádření," konstatoval přerovský soudce Michal Jelínek, jenž má kauzu na starosti. N a problém se přitom ještě v době projednávání zákona v Poslanecké sněmovně a Senátu snažila upozornit advokátní komora." Kd yž se novela zákona dostala do Senátu, mnozí ji označili za paskvil a chtěli prosadit pozměňovací návrh, aby bezpečnostní prověrka obhájců nebyla nutná," popisuje Hučínův obhájce Stanislav Devátý. S němovna ale nakonec zákon schválila v původním znění. " Obhájci se tak v podstatě rozdělí na pohodlné a nepohodlné, vhodné a nevhodné, což nemá s demokracií nic společného," soudí Devátý. P odobného mínění jsou i jiní advokáti. Pokračování na str. 9 


ÚS: Hučín byl přes měsíc ve vazbě protiprávně   Právo 02. 10. 2002


Krajský soud v Ostravě hrubým způsobem porušil Listinu základních práv a svobod, když letos 16. ledna ponechal bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína až do 25. února ve vazbě, a to i přes to, že jeho vyšetřování skončilo.


Tento nález vydal v úterý senát Ústavního soudu ČR v Brně (ÚS), který rozsudek ostravského soudu zrušil a potvrdil, že krajský soud tak porušil hlavně Hučínovo právo na spravedlivý proces. "Krajský soud vycházel z názoru, že vazba je nezbytná a že Vladimír Hučín by mohl i nadále ovlivňovat svědky, kteří ještě nebyli vyslechnutí před soudem. V době rozhodování soudu však již svědkové vyslechnutí byli. Soud dále argumentoval i tím, že by Hučín mohl pokračovat v trestné činnosti. Tímto špatným rozhodováním soud necitlivě zasáhl do osobní svobody stěžovatele," uvedl předseda senátu ÚS JUDr. Vojen Güttler. Vladimír Hučín byl v souvislosti s trestním stíháním za několik trestných činů, mezi kterými je například i to, že zneužíval kontrarozvědku k osobním zájmům, vzbuzoval mezi lidmi neopodstatněné obavy z levicového extremismu a nezákonně přechovával zbraně, munici a tajné materiály. Všechna tato obvinění však Vladimír Hučín popírá. V této souvislosti byl loni v březnu zadržen a umístěn do vazby. Na konci listopadu však vyšetřovatelé případ uzavřeli a Hučínův obhájce Stanislav Devátý požádal o jeho propuštění z vazby. Okresní soud v Přerově žádosti vyhověl a 6. prosince rozhodl o jeho propuštění na svobodu. Na základě stížnosti státní zástupkyně pak 16. ledna Krajský soud v Ostravě ponechal Hučína ve vazbě z koluzních důvodů až do 25. února, kdy mu vazbu ukončil olomoucký soud. Verdikt ÚS je pro Hučína tedy především morálním zadostiučiněním. "Nález ÚS dává mému klientovi další možnosti k právním krokům. V tuto chvíli není vyloučeno, že budeme žádat i satisfakci," doplnil Stanislav Devátý.


Ústavní soud: Hučínovi byla vazba prodloužena zbytečně   Olomoucký den  02. 10. 2002 


Brno/ Přerov Ústavní soud včera zrušil usnesení Krajského soudu v Ostravě, které v prosinci loňského roku prodloužilo pobyt bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína ve vazební věznici na Pankráci. Podle nálezu Ústavního soudu v té době neexistovaly pro další setrvávání obžalovaného ve vězení žádné důvody. Exagent BIS Hučín byl v březnu loňského roku postupně obviněn ze spáchání celkem sedmi trestných činů a na Pankráci strávil téměř rok. Ústavní stížnost podali jeho obhájci počátkem letošního roku. "Krajský soud v Ostravě jako jeden z důvodů pro své usnesení uvedl, že by mohl obžalovaný ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Z obsahu spisu ale Ústavní soud nedospěl k závěru, že by existovalo nebezpečí koluze. Rovněž argumentaci, že mohl obžalovaný pokračovat v trestné činnosti, soud neuznal. Neměl k tomu totiž materiální možnosti, protože už nepracoval u Bezpečnostní informační služby, ani v jiných bezpečnostních složkách, "zdůvodnil nález soudce Ústavního soudu Vojen Güttler. Ten považuje za podstatné i to, že ve stejné záležitosti jen pár týdnů nato rozhodl se zcela opačným výsledkem Krajský soud v Ostravě - pobočka Olomouc. Ten Hučína totiž nakonec z vazby pustil. O propuštění exagenta na svobodu žádali jeho obhájci v průběhu vyšetřování asi pětkrát, a pokaždé se stejným výsledkem. "Okresní soud v Přerově naše žádosti vždy zamítl s tím, že důvody vazby nadále trvají. Když jsme proti tomu podali stížnost, krajský soud rozhodnutí první instance ve všech případech stvrdil,"uvedl Hučínův obhájce Stanislav Devátý. Poslední žádost o propuštění z vazby byla prý podána loni v prosinci poté, co byl uzavřen vyšetřovací spis. Přerovský soud sice 6. prosince rozhodl o Hučínově propuštění z vazby, den nato ale proti verdiktu podala stížnost okresní státní zástupkyně Lenka Šromová. Krajský soud v Ostravě jí dal za pravdu. "Nález Ústavního soudu ukazuje na to, že byl Hučín téměř dva měsíce ve vazbě neoprávněně a rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě bylo v rozporu s Ústavou,"komentoval věc obhájce Stanislav Devátý. Ten je s nálezem spokojen. "Věříme, že bude mít vliv i na další průběh této kauzy,"dodal. Po skončení jednání označil Hučín verdikt soudu za "Pyrrhovo vítězství". "Ne každý občan by toho mohl dosáhnout, kdyby za sebou neměl zkušené advokáty,"řekl novinářům. Podle jeho slov se ukazuje, že na severní Moravě justice stojí na základech bývalé totalitní moci, neboť je složena z lidí, kteří se v minulosti podíleli na politických procesech. Hučínovým případem se v současné době zabývá Okresní soud v Přerově - ten minulý týden projednávání případu přerušil kvůli rozporu novely zákona o utajovaných skutečnostech s ústavou. Také rozpor v legislativě musí nyní vyřešit Ústavní soud.


" Rovněž argumentaci, že mohl obžalovaný pokračovat v trestné činnosti, soud neuznal. Neměl k tomu totiž materiální možnosti, protože už nepracoval u Bezpečnostní informační služby, ani v jiných bezpečnostních složkách." 
Soudce Ústavního soudu Vojen Güttler 


Vazba byla protiprávní    Televize ČT1 01. 10. 2002


Moderátor (Jiří Janeček, Marcela Augustová): 
Krajský soud v Ostravě porušil listinu základních práv a svobod, když letos v lednu nevyhověl žádosti bývalého disidenta a agenta BIS Vladimíra Hučína a nepropustil ho z vazby. Dnes o tom rozhodl Ústavní soud. Vladimír Hučín čelí obžalobě několika trestních činů, za který mu hrozí 10 let vězení. Ústavní soud tak rozhodl i přesto, že Krajský soud v Ostravě Hučína už v únoru pět týdnů po svém prvním rozhodnutí z vazby propustil.


Vojen Güttler, soudce Ústavního soudu ČR: 
Usnesení Krajského soudu v Ostravě se zrušuje.


Jsem spokojen, ale je to jenom Pyrrhovo vítězství. Těmito slovy komentoval Vladimír Hučín dnešní rozhodnutí Ústavního soudu.


Vladimír Hučín: 
To je jen ta špička ledovce. To ostatní teprve čeká na odhalení.


Podle advokáta Stanislava Devátého rozhodnutí soudu dokázalo, že Vladimír Hučín zůstal ve vazbě nejméně dva měsíce bez jakéhokoliv důvodu a tedy protiprávně. Tentýž Krajský soud navíc už po měsíci jeho vazbu zrušil.


Stanislav Devátý, právní zástupce Vladimíra Hučína: 
Samozřejmě vzniká zde určitý prostor pro uplatnění satisfakce, ale samozřejmě za předpokladu toho, že ta celá věc skončí zproštěním obžaloby.


Krajský soud v Ostravě své lednové rozhodnutí zdůvodnil obavou z toho, že by Vladimír Hučín na svobodě mohl ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. Podle Ústavního soudu to ale náležitě nedoložil. Poukazoval například na Hučínovu činnost před listopadem 89.


Vojen Güttler, soudce Ústavního soudu ČR: 
Někdo protestoval proti režimu slovy, někdo písmem, někdo vůbec ne, a někdo činy, a to byl pan Hučín.


Případem Vladimíra Hučína se už od února zabývá Okresní soud v Přerově, který minulý týden přerušil hlavní líčení a obrátil se také na Ústavní soud. Ústavní soud bude muset rozhodnout, zda listině základních práv a svobod neodporuje novela zákona o utajovaných skutečnostech, podle které by Vladimíra Hučína nemohli obhajovat advokáti bez bezpečnostních prověrek, tedy jeho současní právní zástupci.

 
Soud s Vladimírem Hučínem   Radiožurnál 01. 10. 2002


Moderátor (Eva Zeliziová): 
Ostravští soudci porušili zákon, když bývalému důstojníkovi BIS Vladimíru Hučínovi prodloužili vazbu, aby nemohl ovlivňovat svědky. To je závěr ústavního soudu, podle kterého už byli všichni klíčoví svědci vyslechnuti a jejich ovlivnění tedy nehrozilo. Připomeňme, že Hučín strávil ve vazbě téměř rok, od letošního března je stíhán na svobodě. Jednání ústavního soudu sledoval Ivan Holas.


Redaktor (Ivan Holas): 
Ostravský soud tvrdil, že Hučín bude ovlivňovat svědky a proto ho chtěl nechat ve vazbě až do té doby, než budou vyslechnuti soudem. To ale trestní řád nepřipouští, pokud už tito svědci vypovídali před vyšetřovatelem. Sám Hučín po vynesení nálezu ústavního soudu zopakoval svá tvrzení o provázanosti severomoravské justice i některých politických špiček s bývalým režimem.


Projev Vladimíra Hučína: 
Samozřejmě mám proti sobě obrovský moloch, který se chce udržet a který vytváří veškeré možné akce, aby mě nějakým způsobem zdiskreditovat. Musím také děkovat lidem, kteří vyvíjeli aktivity v můj prospěch, já jsem pouze jenom taková špička ledovce, která na sebe bere to důkazní břemeno, abych prokázal, že ten polistopadový vývoj přece jen není takový, jak nám je obecně vnucováno.


Redaktor (Ivan Holas): 
Další argument ostravského soudu, totiž trestní minulost Hučína z doby totality, označil ústavní soud za neetický. Neveřejný proces u přerovského soudu je nyní přerušen až do doby, než ústavní soud vyjasní, zda jej mohou hájit advokáti bez speciální prověrky, připomíná bývalý šéf tajné služby a jeden z Bučinových obhájců Stanislav Devátý.


Projev Stanislava Devátého: 
Předpokládám, že ústavní soud se může tak do třech měsíců v této věci vyjádřit, protože si myslím, že se jedná o zásadní věc. I obviněný má minimální práva a mezi ty minimální práva patří právě svobodná volba obhájce podle vlastní volby. 


Proces s Hučínem    Televize ČT1 26. 09. 2002


Moderátor (Bohumil Klepetko, Iveta Toušlová): 
Do soudního procesu s bývalým agentem bezpečnostní a informační služby Vladimírem Hučínem zasáhne Ústavní soud. Musí rozhodnout, zda ho smí hájit advokáti bez bezpečnostní prověrky. Na Ústavní soud se obrátí Senát Okresního soudu v Přerově. Ten kvůli tomu dnes projednávání případu přerušil. Do procesu, který se táhne už sedmý měsíc totiž zasáhla novela trestního zákona o utajovaných skutečnostech. Připomeňme, že Vladimír Hučín je obžalován ze sedmi trestních činů.


Podle novely zákona o utajovaných skutečnostech, která platí od poloviny července, musejí mít obhájci Vladimíra Hučína bezpečnostní prověrku. Soud totiž probírá tajné informace. Přerovský soudní senát ale nemá jasno v tom, zda novela není v rozporu listinou základních práv a svobod, která zaručuje svobodnou volbu obhájce. Proto se obrací na Ústavní soud.


Michal Jelínek, předseda senátu Okresního soudu v Přerově: 
Soud tak učinil z vlastní iniciativy, neboť má za to, že je skutečně na místě, aby se tou otázkou Ústavní soud zabýval.


To, že obhájci v Hučínově procesu musí absolvovat bezpečnostní prověrku, potvrdil na žádost státního zastupitelství Národní bezpečnostní úřad.

 
Lenka Šromová, státní zástupkyně: 

Podle mě to rozhodně prospěje zákonnosti tak, aby bylo jasně řečeno, jestli tedy obháj